Історія знищення місцевою владою 20 гектарів парків у Тернополі

Частина перша: парк Національного Відродження

Тернопіль останніх кілька років потерпає від агресивних дій місцевих можновладців. Його розривають на шматки, клаптик за клаптиком вигризаючи землю, де ще раніше привітно хитали своїм листям дерева, що ховали від пекельного сонця тернополян та гостей. Сумно спостерігати та усвідомлювати те, що свого часу ошатне зелене місто перетворюється на бетонні хащі.

Ми все частіше стаємо свідками того, як вигулькують, ніби ракові клітини, на раніше ще зелених газонах МАФи (хоча насправді за законодавством це тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності, а малими архітектурними формами їх назвала влада, щоби приховати численні порушення), а інколи торгові центри і навіть житлові будинки. І виною цьому наша довіра до тих, кому ми вкотре віддали важелі управління містом. Це вже, мабуть, якась нездорова тенденція: прийшовши до влади, відчувши себе майже всесильним – захворіти. І хвороба ця не виліковна, бо особа, що носить її в собі, має якесь викривлене уявлення про добро і зло, порядність і відповідальність, вона здійснює свій аморальний вибір, що призводить до плачевних наслідків, і назва цій хворобі – онкологія совісті.

Питання про прийняття змін до Генерального плану міста набуло нечуваного розголосу. Цей важливий для міста документ було затверджено без широкого обговорення. Більшість внесених змін не відповідають інтересам громади. Завдяки ухваленню цього рішення, було легалізовано численні порушення законодавства у сфері землевідведення та містобудування. І як результат, тепер ми, окрім знищення зелених зон міста, маємо ще й забудову територій парків.

Сучасне місто – це урбоекосистема, істотною складовою якої є зелені насадження. Важливою умовою розростання міських масивів є збереження зелених зон і їхнє раціональне використання. Ми ж змушені спостерігати зовсім протилежне. Прийняття змін до Генерального плану дозволило зменшити площу тернопільських парків, які не тільки є «легенями» міста, а й забезпечують відпочинок мешканців міста. Паркова мережа в Тернополі практично не розвивається, триває процес її занепаду та скорочення.

Свого часу нас переконували в тому, що лише за каденції Сергія Надала було встановлено межі парків, однак це не так. Межі парків були затверджені в 1994 та 2000 роках. А в 2008 році було надано дозвіл на складання проектів землеустрою. А вже Сергій Віталійович «покраяв» парки, як вважав за потрібне, затвердивши нові межі.

Площа парків зменшилася на 27 футбольних полів!

Щоби не бути багатослівними, звернемося до документів.

28 грудня 1994 року виконавчий комітет Тернопільської міської ради (за каденції міського голови В’ячеслава Негоди, нині першого заступника Міністра регіонального розвитку, – авт.) ухвалив рішення визначити території парків. На той час парку ім. Т. Шевченка було відведено 21 гектар, парку «Топільче» – 66 га, парку Національного Відродження – 56 га, парку Слави – 7 га.

Під час каденції Романа Заставного (нині народного депутата України) 2 жовтня 2008 року на двадцять першій сесії ТМР було ухвалено рішення про надання дозволу на складання проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій рекреаційного та природоохоронного значення. Ми не знаємо, наскільки усвідомленим було рішення тогочасної каденції міської ради, але вона залишила  шпаринку для теперішнього очільника міста. Отож тоді було вирішено надати дозвіл на складання проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій: парку Національного Відродження – на земельній ділянці площею до 54 га, парку ім. Т. Шевченка – до 22 га, парку «Топільче» – до 66 га, Старому парку – до 7 га. І нібито площу й не зменшували, однак малесенький прийменник «до» звів нанівець рішення виконавчого комітету ТМР від 1994 року. Не треба багато мудрувати, щоби зрозуміти, що всього дві букви «до» означають «не більше ніж», але в перспективі – «менше». Цим і скористався теперішній міський голова Сергій Надал.

17 серпня 2012 року рішенням 23-ї сесії ТМР було затверджено проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території рекреаційного призначення – парку ім. Т. Г. Шевченка загальною площею 18,1549 га. 5 жовтня 2012 року  рішенням 25-ої сесії ТМР було затверджено проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території рекреаційного призначення парку «Топільче» площею 59,9858 га та парку Національного Відродження – площею 45,1423 га.

Отже, мовою цифр. Якщо брати у розрізі того, скільки місто втратило з 1994 до 2008 рр., не прив’язуючи таємничий прийменник «до», то площа міських парків зменшилася на 1 гектар. А з 2008-го до 2012 року площа парків зменшилася одразу на майже 19 га. Парк Національного Відродження втратив 10,8577 га, парк «Топільче» – 6,01142 га, парк ім. Т. Шевченка – 2,8451 га. В загальному з 1994-го по 2012 роки місто втратило 19,71422 га паркової території. Це площа майже 27 футбольних полів!

Хто відкусив» парк Національного Відродження?

Що ж було зроблено Сергієм Надалом? Ще до затвердження проектів землеустрою щодо встановлення меж території рекреаційного призначення парків міста з них було виведено шматки землі і межі затверджувались уже без них. Оскільки чинне законодавство забороняє на землях рекреаційного призначення діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель. А отже, про будівництво житлових будинків, торгових центрів, встановлення тимчасових споруд там не може бути мови. Ну а якщо на таких ділянках не можна заробити грошей, то вони не цікаві для бізнесу.

Після цього вилучені земельні ділянки було віддано в оренду підприємцям або в користування ручним комунальним підприємствам ТМР, які діють за старою схемою: інвестиційна угода – умова в угоді про те, що так званий інвестор отримує об’єкт будівництва у власність.

Згідно з інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, можна дізнатися, коли і кому була надана земля, яка тернополянами досі вважається парком, але де-юре ним вже не є. Правда, закритим залишається питання винагороди за такий ласий шматок…

Отже, за основу беремо розмір території парків, визначених рішенням виконавчого комітету ТМР від 28.12.1994 року. Тоді розмір парку Національного Відродження становив 56 га. Згодом, після виведення землі з меж парку, було отримано декілька земельних ділянок. Хто ж їх отримав?

– 1,8 га – релігійна громада УПЦ Київського патріархату м. Тернополя;

– 0,6 га – будівництво готелю із закладом громадського харчування (право постійного користування КП «Тернопільбудінвестзамовник» від 18.04.2013 р);

– 0,19 га – право власності (право оренди землі ПАТ “Концерн Галнафтогаз” від 24.11. 2013 р.);

– 0,1 га – для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, право власності ТМР від 29.08.2015 р. (право оренди А. В. Попівняк від 15.08.2017 р.);

– 0,0855 га – для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, право власності ТМР від 29.08. 2015 р. (право оренди І. М. Наум від 05.11.2015 р);

– 0,12 га – для автомобільного транспорту, право власності ТМР – дата відсутня, (право оренди землі ТОВ «Дністер Плюс»  – дата відсутня);

– 0,17 га –  для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, право власності ТМР від  05.05.2014 (право оренди землі ТОВ «Дністер Плюс» 07.05.2014).

– 0,1542 га – право власності, інша комерційна діяльність (ПАТ «Укрнафта»);

– 0,0453 га – землі під дорогами (право постійного користування КП “Тернопільбудінвестзамовник”);

– 0,35 га – для будівництва та обслуговування об’єктів комплексу придорожнього сервісу, право власності ТМР від 15.04.2013 (право постійного користування КП “Тернопільбудінвестзамовник” від 02.12.2014 р.);

– 0,15 га – для будівництва й експлуатації додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, право власності ТМР від 15.04.2013 р. (право постійного користування КП “Тернопільбудінвестзамовник” від 28.11.2014 р.);

– 0,018 га – для будівництва та реконструкції існуючої зупинки громадського транспорту з об’єктами торгово-побутового призначення, право власності ТМР від  28.09.2013 р. (право оренди землі ТОВ «Тер-Пінгвін від 28.09.2013 р.);

– 0,005 га – для роздрібної торгівлі та комерційних послуг, право власності ТМР від 19.09.2014 р. (право оренди В.В. Барановський від 19.09.2014 р.).

У підсумку, згідно з інформацією з відкритих джерел, у парку Національного Відродження всього було передано в оренду чи на інших підставах 3,788 гектара землі. З них 1,9542 – за час каденції попередніх мерів та 1,8338 га – за час керування містом Сергія Надала. Однак якщо брати за основу площу парку 56 га, з яких теперішнім очільником міста встановлено межі у 45,1423 га, то різниця у площі становить 10,858 га. Віднявши від цієї площі землі в парках, виділені за каденції Сергія Надала і його попередників, отримаємо площу в 7,070 га. Саме стільки, за нашими підрахунками, залишилося землі, яка вже вилучена з паркової зони та очікує своїх орендарів та власників…

Далі буде…..

Вікторія Ушакова
Джерело: Тижневик “Номер один”

Зверніть увагу!

На одному прикладі демонструємо, як розкрадають землю на Тернопільщині

І приклад, який ми наведемо, повірте, зараз в кожній громаді області. Але оскільки фізично неможливо …