Судова реформа в Україні- це космічні зарплати та пенсій суддів

 Високі зарплати та пенсії суддів в Україні є частиною невдалих  реформ, спрямованих на боротьбу з корупцією та підвищення незалежності суддівського корпусу. Ідея полягала в тому, що якщо судді отримують високі доходи, це зменшить спокусу брати хабарі та інші нелегальні винагороди, а також зробить їх менш вразливими до тиску з боку влади або інших зацікавлених осіб.

Проте, на практиці, це не завжди працює так, як задумувалося. Попри високі зарплати, проблема корупції в судовій системі залишається актуальною. Причин декілька:

1. **Відсутність належного контролю та покарань**: Якщо корупційні дії не розслідуються належним чином і винні не несуть відповідальності, навіть високі зарплати не можуть стати дієвим стримуючим фактором.

2. **Складність виявлення корупції**: Корупційні схеми часто складні і їх важко виявити та довести в суді. Крім того, корупція може бути інституційною, тобто глибоко вкоріненою в систему.

3. **Низька довіра до судової системи**: Громадяни та бізнес, які стикаються із судовою системою, часто не вірять в її чесність та справедливість, що підсилює проблему.

Таким чином, хоча підвищення зарплат суддям є важливим елементом реформи, для успішної боротьби з корупцією необхідний комплексний підхід, включаючи реформу всієї судової системи, підвищення прозорості, та забезпечення реального покарання для корупціонерів.

Реформи провалено, а виплати суддям залишилися

Судді у відставці залежно від стажу та суду, в якому працювали, можуть щомісячно отримувати пенсії в розмірі більше 200 тис. грн. При тому деякі судді можуть виходити на пенсію вже з 40 років. Тоді як зарплата діючого судді може бути більше 350 тис. грн в місяць.

Про це свідчать дані декларацій, які опубліковано в реєстрі НАЗК. Зарплати в першу чергу залежать від того, в якому суді працює суддя.

Які зарплати отримують судді:

Конституційний суд
Суддя Конституційного суду Віктор Городовенко в 2023-му отримав зарплату в розмірі 4 млн 634 тис. грн. Це приблизно 386 тис. 215 грн на місяць. Його колега Віктор Кичун минулого року отримав зарплату в розмірі 4 млн 285 тис. грн. Це 357 тис. грн на місяць.

Верховний суд
Суддя Верховного суду може розраховувати на заробітну плату в розмірі сотні тисяч гривень. Наприклад, згідно з декларацією судді Верховного Суду Костянтин Пількова, в 2023-му він отримав зарплату в розмірі 4 млн 94 тис. 528 грн. Це щомісячно 341 тис. 210 грн. Голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Лариса Рогач минулого року задекларувала 5 млн 162 тис. 321 грн. Це 430 тис. грн на місяць.

Вищі спеціалізовані суди
Вищі спеціалізовані суди мають вищий статус, ніж місцеві. Суддя Вищого антикорупційного суду Інна Білоус минулого року задекларувала зарплату в 2 млн 183 тис. 974 грн. Це 181 тис. 997 грн на місяць.

Апеляційні суди
Судді Апеляційних суддів отримують значно менші зарплати. Наприклад, суддя Київського апеляційного суду Галина Балацька минулого року задекларувала зарплату в розмірі 3 млн 46 тис. 763 грн. Це 253 тис. 896 грн в місяць.

Місцеві суди
Найнижча (однак не менш важлива) ланка судової системи – місцеві суди. Тут служителі Феміди отримують значно менші зарплати. Наприклад, суддя Синельниківського міськрайонного суду Олена Порошина минулого року задекларувала зарплату в розмірі 1 млн 141 тис. 891 грн. Це всього 95 тис. 157 грн в місяць.

Судді Верховного суду
Напочатку минулого року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про звільнення у відставку судді Верховного Суду у Касаційному господарському суді Людмили Стратієнко. Новина про її звільнення розміщена на сайті Верховного суду в лютому 2023-го. При тому в своїй декларації за 2023 рік вона вказала:
2 млн 675 тис. 423 грн зарплати – в середньому 222 тис. 951 грн на місяць
2 млн 599 тис. 606 грн пенсії – в середньому це 216 тис. 633 грн на місяць.

А колишній голова Верховного суду Ярослав Романюк за минулий рік задекларував пенсію в розмірі 2 млн 937 тис. грн. Це приблизно 244 тис. 752 грн на місяць. Зазначимо, високі пенсії колишніх суддів Вищого суду пов’язані з тим, що їй колеги, які продовжують працювати, отримують зарплати вищі, ніж в судах нижчої інстанції.

Господарські суди
Значно менше заробляють судді спеціалізованих судів. Наприклад, голова Господарського суду Тернопільської області Сергій Стопник пішов у відставку з 15 березня 2023-го. За 9,5 місяця він отримав пенсію в розмірі 100 тис. 356 грн.

Зверніть увагу!

У керівництва поліції на Тернопільщині все добре: зарплатня гідна, мобілізація їм не загрожує

В порівнянні з пересічними тернополянами зарплатня, офіційна, у них пристойна… 3,4 мільйони гривень пішло на …