11 квітня Верховна Рада України ухвалила в цілому проект закону про мобілізацію, повідомили народні депутати. За таке рішення проголосували 283 народні депутати з 226 необхідних.
На попередньому розгляді поправок до закону були присутні лише 30 депутатів, багато з яких його не схвалили. Під час голосування щодо самого закону було набрано вже 283 голоси, що достатньо для його ухвалення. Згідно з листом Олександра Сирського, надісланим під час розгляду поправок, з остаточного варіанту законопроекту було виключено положення про демобілізацію.
Більшість депутатів від ЄС і “Батьківщини” утрималися від голосування щодо законопроекту.
Водночас два депутати від “Батьківщини” проголосували “ЗА“.
Два депутати від “Батьківщини” – Михайло Цимбалюк, перший заступник голови Комітету з питань соціальної політики та прав ветеранів, і Вадим Івченко – підтримали законопроект № 10449 про мобілізацію.
На підтримку законопроекту виступили такі тернопільські депутати:
- Людмила Марченко, яка допомагала чоловікам уникнути мобілізації в обмін на матеріальну винагороду.
- Колишній активіст Автомайдану Ігор Василів – “Слуга Народу”
- Микола Люшняк, замішаний у корупційних скандалах в аграрному секторі – “Довіра”
- Андрій Богданець із ПАТ “Птахофабрика Тернопільська” – “Слуга Народу”.
- Відповідальний за “Слугу Нороду” у Тернопільській області – Володимир Гевко
- Фермер і свинар Іван Чайковський – “Замайбутнє”.
- Актор Андрій Шараськів, відсутній – “Голос”
- Заслужений юрист України, викладач Іван Калаур “Слуга Народу”.
Серед парламентаріїв лише Гео Лерос проголосував проти такої військової мобілізації.
У парламенті не обговорювалося питання про неможливість утримання української території без вмотивованого і патріотичного населення. Також не обговорювалося питання про створення компетентної армії. Метою було не створення якісної та потужної армії, а силова мобілізація безвольних і недієздатних громадян.
Репресивні методи мобілізації були створені для захисту певних груп людей та їхніх дітей, а не для створення умов і стимулів для тих, хто добровільно з’явиться в ТЦК і буде намагатися професійно захищати Україну.
Усі ухвалені законопроекти зберігають позицію поділу українців на тих, хто змушений воювати, і тих, хто “потрібен режиму”. Окремо хочеться зазначити, що відтепер «потрібні режиму» люди захищені законом від того, щоб іти захищати державу та свій добробут.
Які пропозиції були відхилені?
- демобілізація
- ротація
- збільшення допомоги для подвоєння зарплати тих, хто перебуває безпосередньо на передовій, за рахунок скорочення бюджетних асигнувань на другорядні потреби ( ремонт доріг тощо)
- одноразова грошова виплата у розмірі 10 000 доларів США для тих, хто добровільно підпише контракт зі збройними силами, щоб стати професійним військовим, для заохочення і мотивації
- повне державне фінансування лікування та реабілітації поранених солдатів, незалежно від форми власності медичних закладів, до їхнього повного одужання.
- харчування поранених солдатів має оплачуватися за стандартами НАТО, а не 39 грн.
- надати можливість дітям одного із загиблих батьків здобувати вищу освіту за державний кошт
- військова підготовка має бути спеціалізованою і тривати не менше шести місяців.
Відкинута вище пропозиція спонукати українців іти до армії здалася депутатам недоречною та неефективною. На їхню думку, обов’язок держави – не мотивувати своїх громадян на захист держави, а лише примушувати їх і притягати до відповідальності.