32 500 доларів зі студента: як бучацький “активіст” перетворив правосуддя на особистий “банкомат”

У провінційному містечку на Тернопільщині м.Бучачі назріває скандал, який може похитнути підвалини місцевої правоохоронної системи. 6 травня 2025 року Бучацький районний суд розглядатиме позов місцевого «активіста» Романа Довбенка проти безробітного студента Віталія Сем’янкіна. Сума вимог – 23 500 доларів. За цією історією криється цілісна система легалізації «тіньових» доходів через суд.

Хронологія подій: від попередження до трагедії

Історія розпочалася з чіткого попередження. Батьки Віталія Сем’янкіна заздалегідь застерігали Романа Довбенка не здавати автомобіль їхньому синові. Проте, як зізнається сам «активіст» у своєму Facebook-пості, зваблений перспективою «легких грошей», він проігнорував це прохання.

16 листопада 2023 року сталася дорожньо-транспортна пригода, що підтверджується постановою серії ААД №450452 від 16.11.2023 року. Віталій взяв в оренду у Довбенка автомобіль Chery Tiggo 2 (держномер BO1200EM),не впорався із керуванням і розбив авто. За словами самого Довбенка, передача авто відбувалась «без жодних документів, розписок і навіть без застави».

Згідно з експертним висновком №62/24 від 16 липня 2024 р. судового експерта Михайла Мазура, вартість автомобіля на момент ДТП становила 369 730 гривень (приблизно 9 000 доларів США) — майже втричі менше за суму, яку Довбенко вимагає в суді.

Розписка під тиском: «поспіхом пише» або під погрозами?

Наступного дня після ДТП 17.11.2023р., театр вулиці переноситься на автозаправну станцію «ОККО» по вул. Галицькій у м. Бучач. За словами Довбенка, студент «плаче в трубку та просить позичити йому велику суму, якої в мене тоді навіть не було». Цікаво, що «активіст» у своєму пості ні разу не називає конкретну цифру – 23 500 доларів, хоча в розписці вона чітко зазначена.

За версією Довбенка, він «передає кошти», а студент «поспіхом пише розписку». Проте за свідченнями Сем’янкіна, все відбувалося інакше: Довбенко прибув на заправку з лисим спортивної статури чоловіком, відібрав документи та поставив ультиматум: «Пиши розписку на 23 500 доларів, або у ліс поїдеш».

Критичною суперечністю є те, що у своєму пості від 02.05.2025р. Довбенко визнає: «велику суму, якої в мене тоді навіть не було», але при цьому стверджує, що раптом знайшов саме 23 500 доларів для надання у борг безробітному студентові. Така сума перетворилася  з неіснуючої на цілком конкретну за кілька годин розмови – логіку подібного «фінансового чуда» важко пояснити інакше, ніж вигаданою історією.

Насправді жодних грошей не було передано, що підтверджується аудіозаписом розмови від 22 лютого 2024 року. Запис зробила сестра Віталія, Віта Сем’янків, під час зустрічі, організованої Довбенком. На цю зустріч мав прибути судовий експерт для огляду автомобіля за адресою: вул. Залізнична, 1, м. Бучач. Однак з невідомих причин експерт не з’явився. Під час розмови Роман Довбенко заявив: «Розписка була написана лише для того, щоб хоч якось повернути гроші за машину, яку він розбив… Я вже не пам’ятаю, яка там була сума». Це суперечить його твердженням про «борг» і підтверджує, що кошти не були передані. Таке висловлювання повністю спростовує версію Довбенка, викладену у Facebook. Розмова тут:

Витяг з аудіозапису важливих моментів розмови Довбенка з сестрою Віталіка Вітою та матір’ю, за хвилинами:

(3:55) Кажу, яку суму ти зможеш мені ближчим часом дати, (4:00) щоб я в ніякі суди не подавав, щоб я чекав там на другу половину? (4:04) Він каже мені, на даний час я можу тобі запропонувати лишити свої документи в залог, (4:12) і можу запропонувати тобі за пару днів дати 7 тисяч доларів.

(4:16) Я кажу, дивись, якщо ти мені за пару днів даєш 7 тисяч доларів, (4:20) то вже Бог з ним. (4:21) Я би тобі там з тобою домовився, що ти мені там максимум до 10 тисяч ще додаєш, (4:26) там, скажімо, через місяць, через два, через три. (4:30) Тобто, якщо він мені дає 7, то ще три.

(4:33) Відповідно виходить разом 10 тисяч доларів. (4:35) Я думаю, але то, що не пройшло багато часу, (4:37) то що в мене не було ніяких додаткових штрафів, від банків, ні нічого. (4:42) Ми потиснули на тому руку.

(4:44) Я йому кажу, але якщо ти мене надуриш, (4:47) то напиши мені розписку на повну суму кредитного договору. (4:52) Він мені там написав розписку щось на 20 чи на скільки тисяч доларів, (4:56) чи на 20 копійками навіть. (4:58) Написав розписку.

(4:59) Кажу, якщо ти мене обманюєш просто, щоби я до тебе не мав претензій, (5:02) то я стою розпискою, звернуся в суд.

(5:44) Мені потім Музика розказує, працівник поліції, (5:47) що ви десь там по селі порозказували якісь приколи, (5:52) що я з якимось бритоголовим погрожував Віталіку

Заява до СБУ: реакція на юридичний тиск

Дізнавшись про позов, Сем’янкін звернувся до Управління СБУ в Тернопільській області. У своїй заяві він зазначив, що гроші не були передані, документи були вилучені, а розписка була підписана під загрозою фізичної розправи. До заяви додано відповідний аудіозапис, а також свідчення матері та сестри потерпілого, зафіксовані на диктофон. Крім того, готується заява про шахрайство. Сам факт надання Довбенком позики в розмірі 23 500 доларів США після ДТП є абсурдним і не витримує жодної критики, оскільки:

– Довбенко Р.В. не міг не усвідомлювати, що у Сем’янкіна немає можливостей для повернення такої значної суми.
– Не існує жодних документів чи свідків, які б підтверджували мету цієї позики.
– Відсутні будь-які пояснення, чому йому раптом знадобилася сума, що втричі перевищує вартість пошкодженого автомобіля.
– Немає жодних доказів передачі цих коштів, окрім розписки, підписаної під примусом.

Маніпуляція громадською думкою: коли вигадка стає зброєю

У своєму пості Довбенко намагається створити негативний образ Віталія перед судовим процесом, який має відбутися 06.05.2025р.

В соцмережах Роман Довбенко публікує пости з фотографіями Віталія та його близьких, використовуючи персональні дані без дозволу. Він публічно дискредитує студента, згадуючи вигадані борги, відвідини матері Віталія на роботі та неіснуючі «переписки» з друзями.

Ці звинувачення не підтверджені жодними доказами. Натомість у справі є об’єктивні факти: розписка на конкретну суму, висновок експерта, аудіозапис. Правозахисники розцінюють такі публікації як спробу тиску на суд та маніпуляцію громадською думкою напередодні засідання.

Роман Довбенко у своїх  публікаціях свідомо формує наратив, що має викликати жалість, захоплення та беззастережну підтримку з боку підписників. Він уникає фактів, натомість емоційно забарвлює дописи, подаючи себе як жертву чи борця за справедливість, навіть коли йдеться про сумнівні схеми або конфлікти. Такий підхід ефективно працює на авдиторію з відсутнім критичним мисленням, яка сліпо сприймає його версію подій.

Тіньова схема: коли авто на мамі, а прибуток в «активіста»

Окремої уваги заслуговує структура «бізнесу» Довбенка. Автомобіль Chery Tiggo 2 зареєстрований не на нього, а на його матір — Довбенко Олександру Іванівну (м. Бучач, вул. Галицька, 63/2). Це класична схема ухилення від податків. Свідки підтверджують, що Роман роками здає в оренду машини без жодних договорів і без реєстрації як ФОП чи юрособа.

Подвійне стягнення: сума втричі більша за реальну вартість авто

В кінці свого посту Довбенко прямо заявляє: «Наразі готую ще один [позов] — про відшкодування збитків за знищене нове авто». Тобто після розписки на 23 500 доларів «активіст» Довбенко планує стягнути додатково ще 9 000. Разом – 32 500 доларів, що у 3,5 раза перевищує вартість автівки.

Таким чином, з безробітного студента планується витягнути 32 500.

Корупційна система: коло взаємодопомоги

Роман Довбенко має вагомі зв’язки в Бучачі, що дають йому можливість, як він іноді висловлюється, “брити лохів”.

– Юрій Делявський — начальник Бучацького районного відділу Державної міграційної служби України в Тернопільській області. Автомийка «LUX WASH 24» у Бучачі, якою він володіє, зареєстрована на підставну особу — його сестру, Лучко Людмилу. Саме на території цієї автомийки  Довбенко зберігає свій автопарк. Цей факт свідчить про тісну співпрацю між чиновником та «активістом», а також про використання родинних зв’язків для прикриття тіньової діяльності.

– Андрій Зіновійович Пасічник — нинішній суддя Монастириського районного суду Тернопільської області, якого призначено Указом Президента України №715/2024. До переходу в суддівство він був особистим адвокатом Романа Довбенка та займався вирішенням усіх його судових справ.Тепер справами “активіста” опікується довірена особа Пасічника — адвокат Надія Оринник.

Такі взаємовигідні зв’язки породжують замкнене коло впливу, яке дозволяє уникати відповідальності, маніпулювати правосуддям і тримати в тіні фінансові потоки.

Місцеві правоохоронці, за свідченнями очевидців, отримують частку від «тіньового» бізнесу, а тому не помічають правопорушень Романа Довбенка у корумпованому  провінційному містечку . Як вже відомо з аудіозапису, правоохоронці передають інформацію Довбенку.

Висновок: коли правосуддя стає інструментом

Справа №595/2001/24 — не просто майновий спір. Це лакмусовий папірець для правосуддя в маленькому місті, де всі всіх знають. Чи зможе суд залишитись неупередженим, коли позивач — частина корумпованої системи? Згодом стане відомо

Зверніть увагу!

Відомі тернопільські ветерани Пастух і Діанов після спроб проявити себе в бізнесі йдуть в державні органи влади!?

“У лавах поліції Тернопільщини — поповнення, яким пишається вся область. До команди Головного управління Нацполіції …